16.04.2025 r.
16.04.2025r. zmieniony został Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie „Centrum Wsparcia Rozwoju Kompetencji Zawodowych – przygotowanie mieszkańców subregionu do zmian związanych z transformacją”. Obniżeniu uległo dofinansowanie dla mikro i małych przedsiębiorstw z 75% do 70%. Wprowadzono również zapisy precyzujące konieczność czynnego prowadzenia działalności w okresie od rekrutacji do zakończenia udziału we wsparciu.
Opis zmian wprowadzonych 16.04.2025r. do Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie „Centrum Wsparcia Rozwoju Kompetencji Zawodowych – przygotowanie mieszkańców subregionu do zmian związanych z transformacją”:
- Wprowadzono uzupełnienie do punkt 11 paragrafu 5, który otrzymał brzmienie:
„Jedno przedsiębiorstwo (identyfikacja na podstawie NIP) może tylko raz skorzystać ze wsparcia w ramach projektu. Istnieje możliwość złożenia więcej niż jednego formularza zgłoszeniowego jedynie w przypadku pisemnej rezygnacji Przedsiębiorcy ze wsparcia bądź odrzucenia przez Operatora wcześniej złożonego formularza zgłoszeniowego. W przypadku złożenia dwóch lub więcej formularzy w ramach jednej rundy naboru – wszystkie formularze zostaną odrzucone i nie będą podlegać weryfikacji. Przedsiębiorca o tym fakcie zostanie poinformowany elektronicznie na adres mailowy wskazany w dokumentacji zgłoszeniowej.
Przedsiębiorstwo ubiegające się o udział w projekcie musi czynnie prowadzić działalność gospodarczą – nie może być zamknięte bądź zawieszone.”
- Zmianie uległ punkt 2 paragrafu 7, który otrzymał brzmienie:
„Istnieje możliwość zwiększenia poziomu dofinansowania o niżej wskazany poziom, gdy przedsiębiorstwo spełnia co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- o 30%, wówczas wartość dofinansowania usług rozwojowych będzie wynosić 80%, gdy:
- Przedsiębiorstwo prowadzi działalność przyczyniającą się do rozwoju inteligentnych specjalizacji województwa wskazanych w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, znajdującej się pod adresem: https://umwd.dolnyslask.pl/fileadmin/user_upload/Gospodarka/Aktualnosci/Dzial_Innow acji/DolnoslaskaStrategiaInnowacji2030przyj_przezZWDdn05_01_2021.pdf – dofinansowanie 80% dotyczy wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez Przedsiębiorstwo w ramach projektu,
- usługa rozwojowa kończy się nabyciem i/lub potwierdzeniem kwalifikacji zarejestrowanych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji lub znajdujących się w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - dofinansowanie 80% dotyczy tylko tych usług rozwojowych, które spełniają powyższy warunek,
- o 20%, wówczas wartość dofinansowania usług rozwojowych będzie wynosić 70%, gdy:
- Przedsiębiorstwo uczestniczące w projekcie jest mikro lub małym przedsiębiorstwem - dofinansowanie 70% dotyczy wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez Przedsiębiorstwo w ramach projektu,
- usługa rozwojowa będzie skierowana do osoby z niepełnosprawnościami - dofinansowanie 70% dotyczy tylko pracowników Przedsiębiorstwa posiadających orzeczoną niepełnosprawność, którzy uczestniczą w usługach rozwojowych,
- do udziału w usługach rozwojowych Przedsiębiorstwo skieruje pracowników powyżej 50 roku życia oraz/lub pracowników o niskich kwalifikacjach pod warunkiem, że co najmniej 50% uczestników skierowanych przez Przedsiębiorstwo do projektu stanowili będą pracownicy powyżej 50 roku życia oraz/lub pracownicy o niskich kwalifikacjach - dofinansowanie 70% dotyczy w takiej sytuacji wszystkich pracowników Przedsiębiorstwa uczestniczących w usługach rozwojowych,
- o 10%, wówczas wartość dofinansowania usług rozwojowych będzie wynosić 60%, gdy:
- usługa rozwojowa kończy się nabyciem i/lub potwierdzeniem kwalifikacji w zawodach zdefiniowanych jako zawody deficytowe w Barometrze Zawodów dla województwa dolnośląskiego, dostępnym na stronie: https://barometrzawodow.pl/#dolnoslaskie - dofinansowanie 60% dotyczy tylko tych usług rozwojowych, które spełniają powyższy warunek,
- Przedsiębiorstwo jest zarejestrowane na terenie miast średnich: Bielawa, Dzierżoniów, Kłodzko, Nowa Ruda, Świdnica, Świebodzice, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie - dofinansowanie 60% dotyczy wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez Przedsiębiorstwo w ramach projektu.
Jeżeli spełniony jest więcej niż jeden z powyżej wymienionych warunków dofinansowanie jest przyznawane na podstawie warunku mającego najwyższy odsetek dofinansowania”.
- Zmianie uległ punkt 2 paragrafu 8, który otrzymał brzmienie:
„Wartość dofinansowania na jednego pracownika wydelegowanego przez przedsiębiorstwo, nie przekracza kwoty:
- 8 000,00 PLN netto w przypadku dofinansowania na poziomie 80%,
- 7 000,00 PLN netto w przypadku dofinansowania na poziomie 70%,
- 6 000,00 PLN netto w przypadku dofinansowania na poziomie 60%,
- 5 000,00 PLN netto w przypadku dofinansowania na poziomie 50%,,
bez względu na wartość usługi/usług, pozostały koszt realizacji usługi/usług netto stanowi wkład własny przedsiębiorstwa.
W przypadku, gdy cena usługi/usług netto na jednego pracownika przekracza kwotę 10 000,00 PLN, wówczas wartość dofinansowania wyliczana jest od kwoty 10 000,00 PLN, pozostały koszt realizacji usługi/usług netto stanowi wkład własny przedsiębiorstwa”.
- Wprowadzono podpunkt i) do paragrafu 11 punkt 1, który otrzymał brzmienie:
„Przedsiębiorstwo w okresie od podpisania umowy do zakończenia udziału we wszystkich usługach rozwojowych działało czynnie tzn. nie zostało zamknięte bądź zawieszone”.
W związku ze zmianą Regulaminu zmianie uległy również zapisy umowy o udzieleniu wsparcia w projekcie. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami projektowymi w zakładce https://centrumkwalifikacji.pl/dokumenty-do-pobrania
21.01.2025 r.
Dolnośląscy Pracodawcy, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zapraszają do udziału w konferencji otwierającej projekt "Wsparcie beneficjentów Programu FEDS 2021-2027 EFS+".
Wydarzenie stanowić będzie okazję do uzyskania szczegółowych informacji na temat projektu , a także poszerzenia wiedzy w zakresie Funduszy Europejskich w kontekście nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Trenerzy oraz eksperci w pigułce przybliżą najważniejsze zagadnienia w zakresie aplikowania o fundusze oraz realizacji i rozliczania projektów ze środków europejskich.
W takcie trwania konferencji, będzie również możliwość udziału w konsultacjach indywidualnych w przedmiotowym zakresie.
Konferencja odbędzie się w dniu 29 stycznia 2025 r. w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu przy ul. Wysockiego 29, 58-300 Wałbrzych.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem spotkania.
Zgłoszenia prosimy przesyłać za pośrednictwem aplikacji Form Office (link poniżej), do dnia 27 stycznia 2025 r.
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=5Wa8sxw6qUOdRWO9SK2se7OfwKhNYo5OqGpBRWqBlzhUMUhLS0JJVkJQTU8xQjkwOEtMSUMwN0ZRSy4u
Pełna agenda konferencji (do pobrania).
Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu nr 11 „Pomoc techniczna EFS+", Działania nr 11.01. „Pomoc techniczna EFS+" Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
21.01.2025 r.
Informujemy, iż został opublikowany Barometr Zawodów na 2025r. Barometr zawodów to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników w powiatach. Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w nadchodzącym roku. Barometr klasyfikuje zawody w trzy grupy:
- zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie;
- zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia;
- zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.
Przedsiębiorcy planujący udział w projekcie pn. „Centrum Wsparcia Rozwoju Kompetencji Zawodowych – przygotowanie mieszkańców subregionu do zmian związanych z transformacją”, mogą otrzymać większy poziom dofinansowania (60%) jeśli skierują pracowników na usługi rozwojowe, które kończą się nabyciem i/lub potwierdzeniem kwalifikacji w zawodach zdefiniowanych jako zawody deficytowe w Barometrze Zawodów dla województwa dolnośląskiego, dostępnym na stronie: https://barometrzawodow.pl/#dolnoslaskie.
Zawody deficytowe w 2025r. to:
- Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
- Kierowcy autobusów,
- Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- Kucharze,
- Lekarze,
- Magazynierzy,
- Monterzy instalacji budowlanych,
- Nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego,
- Nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
- Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- Nauczyciele przedmiotów zawodowych,
- Nauczyciele przedszkoli,
- Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
- Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
- Operatorzy obrabiarek skrawających,
- Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
- Pedagodzy,
- Pielęgniarki i położne,
- Pomoce kuchenne,
- Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
- Pracownicy służb mundurowych,
- Pracownicy socjalni,
- Psycholodzy i psychoterapeuci,
- Ratownicy medyczni,
- Robotnicy budowlani,
- Samodzielni księgowi,
- Spawacze.
Zachęcamy do zapoznania się z Raportem podsumowujący badanie w województwie dolnośląskim: https://barometrzawodow.pl/forecast-card-zip/2025/report_pl/raport_wojewodztwo_dolnoslaskie_2025.pdf
26.07.2024 r.
Spotkanie informacyjne: Jak pozyskać refundację kosztów szkolenia?
Serdecznie zapraszamy pracodawców pragnących pozyskać środki na szkolenia na spotkania informacyjne, w trakcie którego przybliżymy Państwu zasady ubiegania się o zwrot kosztów szkoleń dla Państwa oraz Państwa pracowników oraz pomożemy w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej.

Miejsce spotkania: Szczawno-Zdrój (ul. Szczawieńska 2, budynek T-Park).
Data i godzina: 01/08/2024 godzina 09:00 oraz 08/08/2024 godzina 14:30
Program spotkania:
a) Zasady aplikowania o refundację kosztów szkoleń dla pracodawców i ich pracowników
b) Zasady wyboru szkoleń (co to jest Baza Usług Rozwojowych)
c) Limity kwot refundacji na firmę i pracownika
d) Dokumenty aplikacyjne oraz system zbierania dokumentów
e) Najczęściej popełniane błędy, czyli jak przygotować poprawny wniosek – Formularz Zgłoszeniowy i załączniki.
WIĘCEJ NA TEMAT PROJEKTÓW 9.1C i 7.4A:
Projekty:
– dotyczą finansowania usług rozwojowych z wykorzystaniem systemu refundacji kosztów zrealizowanej poprzez system BUR.
– są skierowany do Przedsiębiorców oraz ich pracowników z obszaru całego województwa dolnośląskiego (w przypadku projektu 7.4A) lub powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzych (w przypadku projektu 9.1C)
Formy wsparcia podlegające refundacji:
– szkolenia i doradztwo w dowolnym obszarze wskazanym przez Wnioskodawcę jako kluczowy dla podniesienia kompetencji swoich pracowników
– szkolenia i doradztwo w zakresie zielonej transformacji i zielonych zawodów (dotyczy projektu 9.1C)
Poziom dofinansowania pojedynczej usługi rozwojowej dla jednego przedsiębiorcy lub pracownika wydelegowanego przez przedsiębiorcę: 10 000 PLN netto
Przedsiębiorstwo może skorzystać tylko raz ze wsparcia w ramach projektu, oznacza to, że jedno przedsiębiorstwo może zrealizować jedną umowę o przyznaniu wsparcia.
Podstawowa wartość dofinansowania usług rozwojowych (szkoleń lub doradztwa) wynosi nie mniej niż 50%. Istnieje możliwość zwiększenia poziomu dofinansowania do 70% w przypadku projektu 7.4A oraz 80% w przypadku projektu 9.1C.
Strona www projektu 7.4A: https://www.darr.pl/7_4/
Strona www projektu 9.1C: https://centrumkwalifikacji.pl/ ; https://www.darr.pl/9_1_c/
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 Priorytet 7 Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku Działanie 7.4 Adaptacja do zmian na rynku pracy, Typ projektów 7.4.A Projekty w zakresie Podmiotowego Systemu Finansowania.
Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Działanie 9.1 Transformacja społeczna Typ 9.1.C Podnoszenie i doskonalenie kompetencji w zakresie zielonej transformacji.